Národný park Poloniny sa nachádza na hranici s Poľskom a Ukrajinou. Park leží v okrese Snina v Prešovskom kraji, na najvýchodnejšej časti Slovenska. Niektoré časti národného parku Poloniny - pralesy Stužica, Havešová a Rožok sú zapísané do Svetového dedičstva UNESCO.
Kremenec, najvyšší vrch Bukovských vrchov v Poloninách je zároveň najvýchodnejším miesto na Slovensku, na ktorom stojí trojhraničný stĺp SK-PL-UA. Stretávajú sa tam hranice Poľska, Ukrajiny a nášho Slovenska.
Tu si pozri kreslenú mapu na lepšiu predstavu :
MAPA: © Vydavateľstvo CBS
Náš výlet začal v Novej Sedlici - najvýchodnejšia obec na Slovensku. Poviem Vám, táto oblasť na hranici s Ukrajinou je taká... zvláštno-čarovná. Sem-tam nejaké auto na ceste, ale väčšinou je to pohraničná polícia. Sem-tam nejaký turista alebo návštevník či možno starší domáci, ale skôr nikto ako niekto.
Celkovo tento kraj nie je až tak vyhľadávaný v porovnaní s inými favoritmi na Slovensku.
Pri našom výlete by som chcela pozdvihnúť ako prvé Penzión Kremenec, kde sme sa na jednu noc ubytovali. Na poschodí boli 4 útulné, príjemné, chatkové alebo moderné izbičky, so spoločnou kuchynkou (keby vás večer napadlo si niečo ukuchtiť ;) ) a sociálnym zariadením. Na prízemí sa nachádzala reštaurácia - kde varia výborné kuracie mäso so zemiakovými plackami (objednajte si ho !! ) a naozaj lacným alkohol :D ..to len keby niečo. O ústretovom a príjemnom personále nehovoriac..
No každopádne tento penzión patrí do Polonín ako uliaty!
OK. Teraz o našej túre na Riabu skalu.
Vychystali sme sa ráno o 8,30h. Prvým plánom bol Kremenec, ale po menšom zvážení že na Kremenci výhľad nenájdeme, a slečna v penzióne nám odporučila Riabu Skalu, dali sme sa na to!
Východiskovým bodom bola zastávka autobusu v Novej Sedlici, kde je aj turistické značenie. Menšie zdesenie o celkovom čase na skalu: 3 hodiny a 20 minút nahor (rovnako ako na výstup Kremenca). Ale našim krokom to hádam dáme za kratšie..
Ráno v Novej Sedlici |
Zočili sme zaujímavý domček v dedinke..:) |
Zo začiatku idete približne 40 - 50 minút po asfaltke, potom štrkovou cestou, a po 1 hod. a pol sme sa ocitli na lúke Medová Baba. Nachádza sa tam včelín, rúbanisko a aj miesto na odpočinutie.
15 minút ďalej natrafíte na Grófske chyžky , pričom je to akési letné sídlo/chatu poľovníka? Alebo skôr pohraničnej polície :-)
Zabudla som poznamenať že celý čas až ku poľovníckej chate ide veľmi mierna cestička, okolie spestrujú listnaté stromy a máte pocit akoby ste boli len tu na Železnej Studničke v Bratislave. Aj preto zrejme, lebo ide o Karpaty. Východné Karpaty. :-)
Predieraj sa krovím.. |
..Ale ! Po 2 a pol hodinách prídete k tabuli, z ktorej pokračuje strmý chodník hustým krovím, porastom a pichľavými malinovými kríkmi vysokými približne 1 meter. Takto sme šlapali asi 40 minút - za celý celučičký čas sme zatiaľ NIKOHO nestretli.
Už sme si mysleli že na konci hustého krovia budeme na Riabej Skale, ale ďalší omyl! Strmák s veľkým S ešte len nasledoval..!
Išli sme hustým lesom , maličké ihličnany, vysoké listnaté stromy s machom na kmeňoch..
..a konečne po 30 - 40 minútach sme sa ocitli na Riabej Skale. Výstup sme nakoniec dali v intervale ktorý bol určený už dole v Sedlici. Nedá sa to asi rýchlejšie..:D
No a čudujsasvete, ako sme celé 3 a pol hodiny nestreli ani nohu, hore pri výhľade bolo Slovákov a Poliakov ako mravcov.
Každopádne výhľad bol krásny, aj keď trochu maličký ;-) ...noo a cesta naspäť ? Žiadne také, že dole je to rýchlo! 2 a pol hodiny to trvalo! Bez srandy..:-)
Čiže určite poldenná túra ako vyšitá. A teraz šup na ostatné fotky....
Riaba Skala :
Hrebeň tvorí hranicu medzi Slovenskom a Poľskom:
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára